


W Kościele katolickim co roku 25 lipca obchodzone jest święto św. Jakuba Apostoła. W ten dzień do grobu Apostoła Chrystusa w Santiago de Compostela pielgrzymuje tysiące wierzących osób. Z kolei w latach, kiedy święto przypada w niedzielę, papież ogłasza Święty Rok Jakubowy. Takim rokiem jest właśnie ten – 2021.
Rok jubileuszowy przypada co 6,5,6 i 11 lat. Wierni, którzy odwiedzą grób św. Jakuba w tym czasie, wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwę w intencjach podanych przez papieża, a także przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po wizycie w Santiago de Compostela do spowiedzi i komunii, mogą otrzymać tzw. odpust zupełny. Dzieje się tak od 1122 roku, czyli od czasu ustanowienia tej tradycji przez papieża Kaliksta II. W 1179 r. papież Aleksander III w bulli apostolskiej „Regis aeterni” uczynił ten przywilej wieczystym.
Jednak ze względu na pandemię koronawirusa rok jubileuszowy obchodzony jest nieco inaczej. W popołudnie 31 grudnia ubiegłego roku uroczyście zostały otwarte drzwi katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela, do której od setek lat wędrują pielgrzymi różnymi szlakami.
W duchowej łączności z tym miejscem jubileuszowe obchody zostały zainaugurowane w kościele św. Jakuba w Miłosławiu. Kościół ten jest jedynym kościołem stacyjnym w okolicy Środy, w którym wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Natomiast nie jedynym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Do tej listy zalicza się także parafia w Murowanej Goślinie i Mogilnie, którym także patronuje św. Jakub.
– W niedzielę 31 stycznia w naszej parafii było niemal tak jak w hiszpańskim Santiago de Compostela 31 grudnia ubiegłego roku, podczas inauguracji Jubileuszowego Roku św. Jakuba. Tu także duszpasterze otworzyli uroczyście drzwi stacyjnego kościoła św. Jakuba – informuje parafia z Miłosławia.
Parafia wyjaśnia także, co powinni zrobić wierni, aby mieć możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
– W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami także w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Każdy wierny, który w duchowej łączności z jubileuszem Composteli od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r. w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzi w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych i pobożnie weźmie tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostanie na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego, Apostoła, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – wyjaśnia parafia św. Jakuba w Miłosławiu.
Osoby starsze, schorowane, lub te, które z powodu pandemii nie mogą opuścić domu, również mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Należy wzbudzić w sobie niechęć do grzechu oraz intencję, a jeśli to możliwe spędzić ten czas przed jakimkolwiek obrazem św. Jakuba i połączyć się duchowo z jubileuszowymi obchodami, polecając Bogu swoje modlitwy oraz cierpienia i trudności życia.
– Jest to przede wszystkim jubileusz sanktuarium w Santiago de Compostela, ale obchodzimy go w łączności duchowej w kościołach stacyjnych. W okresie pandemii, kiedy Hiszpania co najmniej do maja jest zamknięta dla pielgrzymowania, te kościoły spełniają ważną rolę. Dzięki nim czas łaski przeżywamy w wybranych parafiach Jakubowych w Polsce. Jesteśmy jedynym krajem, który uzyskał ten szczególny przywilej – wyjaśnia dla tygodnika Gość Niedzielny, dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który opracował mapę wszystkich kościołów jubileuszowych w Polsce.
Doktor zachęca także, by nie rezygnować z pielgrzymowania. Można wyjść na lokalne szlaki, których w okolicy nie brakuje, przykładem jest Nadwarciańska Droga św. Jakuba, która biegnie m.in. przez Miłosław, Nowe Miasto, Książ Wielkopolski i Błażejewo.
W całej Polsce dróg św. Jakuba jest około 6 tysięcy km. Proces wyznaczania szlaków rozpoczął się w 2004 roku.
- droga
- boczne
- kościół
- szlak