Mniej dzieci niż przed laty uczęszcza na lekcje religii. Czy szkoła powinna być świecka? Ile pieniędzy muszą dołożyć samorządy do wynagrodzeń katechetów?
– Pozarządowcy będący zwolennikami świeckiego państwa postanowili sprawdzić, ile poszczególne miasta, gminy i powiaty wydają rocznie na wynagrodzenia katechetów w szkołach. Akcja zapoczątkowana na Pomorzu została podchwycona w Wielkopolsce, szybko się rozpowszechniła i teraz na zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej odpowiadają samorządy w całym kraju – wyjaśnia Paweł Nijakowski.
W naszym województwie głośno o sprawie zrobiło się, gdy upubliczniona została kwota przeznaczona na wynagrodzenia dla nauczycieli lekcji religii w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań. Tamtejszy Wydział Oświaty poinformował, że w roku szkolnym 2019/2020 kwota ta wyniosła około 21 mln zł, czyli dokładnie tyle samo, ile w tym roku przeznaczono na Poznański Budżet Obywatelski.
– Aktywiści chcą przypomnieć wójtom, burmistrzom i prezydentom gmin i miast, że mają narzędzia prawne i organizacyjne ku temu, by ograniczyć te koszty, choćby poprzez umieszczanie zajęć nieobowiązkowych wyłącznie na skrajnych lekcjach albo podjęcie rozmów z władzą kościelną, aby ograniczyć wymiar tygodniowy religii w szkole – twierdzi Nijakowski.
A jak koszty wynagrodzeń dla katechetów wyglądały w powiecie średzkim? Czy gminy muszą dokładać do lekcji religii?
Przeczytajcie koniecznie w najnowszym wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego, które kupicie tutaj
- szkoła
- boczne
- pensje
- powiat średzki
- religia
- lekcje