Pod koniec lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie odbyła się konferencja z mediami. Podczas spotkania Komendant Powiatowy Policji insp. Paweł Wawrzyniak wspólnie z komisarzem Marcinem Puzickim, Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego i st. asp. Edytą Kwietniewską, Oficerem Prasowym KPP podsumowali efekty służby średzkiej Policji w ubiegłym roku.
Pierwszy raz od wielu lat w średzkiej Policji na koniec ubiegłego roku nie było wakatów. Oznacza to, że obsadzone były wszystkie stanowiska. W Komendzie Powiatowej Policji zatrudnionych jest 120 osób, z czego 102 osoby to funkcjonariusze, a 18 etatów przeznaczonych jest dla pracowników cywilnych. Dodatkowo silnie obsadzony jest też Posterunek Policji w Nowym Mieście. Tutaj służbę pełni 11 policjantów i jeden pracownik Policji. Ponadto dwie osoby pełnią służbę w Zaniemyślu.
Średzcy policjanci mogą pochwalić się wyższą wykrywalnością sprawców przestępstw, niż wynosi średnia wojewódzka. Co ciekawe największą różnicę w statystykach średzkiej i wojewódzkiej Policji odnotowano w przypadku wykrywalności sprawców czynów dokonanych w ramach tzw. siódemki przestępstw kryminalnych. Do tej siódemki zalicza się przestępstwa określane jako najbardziej dokuczliwe społecznie. Są to: kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, przestępstwa rozbójnicze, bójka i pobicie oraz uszczerbek na zdrowiu. Wykrywalność w tej grupie dla KPP w Środzie wynosi 66,2 procent i jest wyższa od średniej wojewódzkiej aż o 15,8 procenta. Bardzo wysoki wskaźnik wykrywalności średzcy policjanci odnotowują także w przypadku przestępstw gospodarczych i narkotykowych. W obu przypadkach wskaźnik ten wynosi ponad 90 procent. Wykrywalność wszystkich przestępstw w stosunku do ogółu wyniosła 90,9 procenta i była o 6.9 procenta wyższa od wykrywalności odnotowanej w 2019 roku i aż o 14,1 punktu procentowego wyższa od średniej wojewódzkiej. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że wśród 7 kategorii przestępstw pospolitych aż w trzech odnotowano w Środzie stuprocentowy wskaźnik wykrywalności. Były to: bójki i pobicia, rozboje i kradzieże rozbójnicze oraz spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Najsłabiej Komenda Powiatowa Policji wypada w statystykach wykrywalności kradzieży samochodów. W tym przypadku wskaźnik wynosi zaledwie 43,8 procenta ale i tak jest wyższy niż przed rokiem i znacznie wyższy niż w ubiegłym roku wynosił dla całego województwa. W 2020 roku średzka Policja prowadziła dochodzenia w 11 sprawach związanych z kradzieżą samochodów.
Podczas konferencji funkcjonariusze przypomnieli ważniejsze sprawy kryminalne, z którymi zetknęli się w roku ubiegłym. Były to przestępstwa związane z uszkodzeniem mienia (pomalowanie elewacji budynków, w tym kaplicy ewangelickiej), włamania, kradzieże elektronarzędzi, przestępstwa narkotykowe i atak nożownika w Zaniemyślu. Wszystkie te sprawy opisywaliśmy na łamach Głosu Powiatu Średzkiego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że funkcjonariusze w czasie służby napotykają różne sytuacje. Dzięki ich błyskawicznej reakcji udało się uratować niejedno życie (pomoc przedmedyczna, próby samobójcze).
W dalszej części spotkania szeroko omawiana była kwestia zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku na drogach naszego powiatu doszło do 599 zdarzeń, z czego 523 zakwalifikowane zostały jako kolizje. Doszło do 76 wypadków, w których rannych zostało 90 osób, a 6 poniosło śmierć. Trzy osoby zginęły na drogach powiatowych dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym miały miejsce na DK11 a jeden na DK15. Na zawartość alkoholu przebadano ponad 10 tyś kierowców, z czego u 100 osób wynik był pozytywny. W stosunku do roku 2019 znacznie zmalała liczba wystawionych mandatów karnych, a wzrosła liczba pouczeń.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili 83 zorganizowane akcje służące poprawie bezpieczeństwa na drogach. Istotne znaczenie mają tutaj sygnały od mieszkańców zgłaszane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takim wskazówkom patrole dokonujące pomiaru prędkości pojawiają się w miejscach, gdzie często dopuszczalna prędkość jest przez kierowców znacznie przekraczana. Funkcjonariusze podkreślili swoją aktywność podczas posiedzeń Rady Bezpieczeństwa gdzie sygnalizowali ujawnione nieprawidłowości drogowe oraz wskazywali rozwiązania infrastrukturalne mogące znacząco poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.
Ubiegły rok i sytuacja związana z pandemią wymusiła na Policji realizację dodatkowych zadań. W 2020 roku funkcjonariusze sprawdzili przestrzeganie zasad kwarantanny u 14 457 osób, codziennie lub kilka razy dziennie przez cały okres izolacji. Ponadto policjanci zaangażowali się w kampanie informacyjne i edukacyjne związane z koronawirusem, kontrolowali stosowanie się do obowiązujących obostrzeń i sami rozdawali mieszkańcom maseczki.
Na koniec konferencji przyszedł czas na rozmowę o otrzymanym finansowym i rzeczowym wsparciu. KPP wsparła Gmina Środa, Powiat Średzki oraz Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.
Dziękujemy Komendantowi Powiatowemu Policji za zaproszenie na to spotkanie.
- główna
- podsumowanie
- wypadek śmiertelny
- policja Środa Wlkp