


Pierwszy raz Dzień Kobiet obchodzono w 1909 roku, ale nieco wcześniej niż dziś, bo 29 lutego. Organizatorem święta była Socjalistyczna Partia Ameryki.
Rok wcześniej, 8 marca 1908 roku na ulice Nowego Jorku wyszło 15 tysięcy kobiet pracujących w przemyśle odzieżowym, by zaprotestować przeciwko złym warunkom pracy. Domagały się też praw wyborczych i praw ekonomicznych. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono jednak od 1911 roku, decyzją Socjalistycznej Międzynarodówki podjętej rok wcześniej. To święto w latach poprzedzających pierwszą wojnę światową służyło jednak głównie jako okazja dla kobiet do protestowania i walczenia o swoje prawa. Nie miało ono konkretnej daty. Obchodzono je różnie na przełomie lutego i marca. Podczas protestów domagano się przede wszystkim praw do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji kobiet. Były to też wiece antywojenne. Co ciekawe, to kobiety w 1917 roku protestując w Rosji pod hasłem “Chleb i Pokój” doprowadziły do rewolucji lutowej, po której to ostatni car abdykował, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Miało to miejsce, wbrew nazwie, 8 marca. Po krwawej rewolucji październikowej, do akcji wkroczyła Aleksandra Kołłontaj, czołowa rosyjska feministka, przekonała Lenina do ustanowienia Dnia Kobiet oficjalnym świętem, a obchodzone miało być właśnie 8 marca (w kalendarzu juliańskim 23 marca). Jednak dopiero po roku 1965 roku święto to zyskuje na mocy.
W Polsce w okresie PRL przechodzi swój okres świetności. Panie są obdarowywane kwiatami, najczęściej były to goździki a później tulipany. Władysław Gomułka wyraził opinię, iż kobiety odgrywają ważną rolę w każdej dziedzinie życia więc w tym dniu co roku publikowano portrety kobiet pracujących w różnych gałęziach sektora gospodarczego.
W Rumunii Dzień Kobiet jest równoznaczny z dniem matki, a w Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, od 8 marca do 7 kwietnia. W Tunezji święto to obchodzi się 13 sierpnia, z kolei w Teheranie oficjalnie go nie ma co w 2007 roku było powodem aresztowań wśród kobiet i nieludzkiego traktowania. Japońskie święto Hina-matsuri obchodzone jest 3 marca i jest to dzień dziewcząt, kobiet i lalek z kilkusetletnią tradycją. Dziś Dzień Kobiet to nie tylko miłe święto i okazja do wręczenia kwiatów, ale i wspomnienie wszystkich kobiet, które walczyły o nasze prawa i równouprawnienie. Warto jednak pamiętać, że walka o prawa kobiet rozpoczęła się prawie dwieście lat temu.
- boczne
- święto
- polska
- dzień kobiet
- świat