
W ubiegłym roku średzka Policja zarejestrowała blisko tysiąc sygnałów mieszkańców zgłoszonych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde sprawdziliśmy przynajmniej kilkukrotnie. Taka weryfikacja zostaje odnotowana i na bazie tego kwalifikuje się zgłoszenie jako potwierdzone lub niepotwierdzone. Jeśli zgłaszany problem ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, to w tym rejonie prowadzimy działania w celu jego eliminowania. Czyli konkretnie co zapytacie.
To zależ…y od zgłaszanej sprawy. Jeśli są to biegające psy – to o sprawie informuje się gminę, która ma obowiązek np. złapać zwierzaki i przekazać do schroniska. Jeśli np. nie ma znaku drogowego, to informuje się o tym zarządce drogi, by oznakowanie zostało uzupełnione. Jeśli kierowcy jeżdżą gdzieś za szybko i skarżą się na to mieszkający tam ludzie, policjanci drogówki realizują tam radarowe pomiary prędkości. W ostatnich dniach sytuacja taka miała na przykład miejsce w rejonie ulicy Lipowej w Środzie, albo Głównej w Sulęcinku czy w Brodowie.
Jeśli notorycznie są łamane przepisy związane z parkowaniem, często w taki sposób, że poważnie zagraża to bezpieczeństwu na drodze, to mundurowi patrolują te miejsca kilka razy w ciągu dnia, a sprawców wykroczeń karzą finansowo. Z taką sytuacją mamy do czynienia na głównym skrzyżowaniu w Zaniemyślu. Gdy policjant ujawni takie wykroczenie to ciężko liczyć na jego pobłażliwość. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie mieszkający tam ludzie oczekują spokoju i bezpieczeństwa. Oczekują, by kierowcy przestrzegali obowiązujących tam przepisów i przede wszystkim, by szanowali ich jako osoby, które tam żyją.
Najtrudniej uświadomić kierowcom, że parkowanie na skrzyżowaniu, przy pasach bywa fatalne w konsekwencjach. Tłumaczenie, że kierowca wyskoczył na chwilę po bułki czy drugie śniadanie jest nagminne, czy jednak zrozumie je potrącony pieszy, któremu parkujący pojazd zasłaniał przejście dla pieszych?
Jeśli uważasz – tak jak my, że parkowanie w rejonie przejść dla pieszych, czy na ścieżkach rowerowych nie zasługuje na pouczenie, lecz po prostu na mandat – daj łapkę w górę.