Gmina Nowe Miasto na ten rok ma zaplanowanych wiele inwestycji ważnych dla wsi i swojego regionu. Nie wiadomo jednak, co z budową nowego budynku Urzędu Gminy.
Zgodnie z budżetem ustalonym na ten rok, w gminie realizują się już niektóre z inwestycji. Rusza rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Boguszynie, która ma wynosić ponad 3 miliony złotych, z czego ponad połowę dofinansowano z RFIL. Tegoroczny plan zakłada też termomodernizację pozostałych budynków wchodzących w skład Szkoły Podstawowej, natomiast to założenie jest w tej chwili zależne od tego, czy wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Powiększyć się ma również placówka w Kolniczkach, która zyska dodatkowe sale lekcyjne, powstanie przy szkole także kotłownia gazowa. Celem tego zadania jest modernizacja źródła ciepła aby zmniejszyć ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Cała inwestycja wyniesie ponad dwa miliony złotych.
RFIL wsparło również projekt budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w gminie, która ma powstać do końca sierpnia.
Kolejnym punktem budżetu jest przebudowa boiska ogólnodostępnego w Nowym Mieście gdzie wcześniej znajdował się zniszczony i nieużywany skatepark. Budowa boiska ma rozpocząć się gdy tylko warunki pogodowe zmienią się na bardziej korzystne.
Ponadto gmina złożyła stosowne wnioski o dofinansowanie innych niezbędnych inwestycji w gminie, między innymi o wsparcie finansowe na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych z udziałem środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych we wsiach Boguszyn i Utrata.
W planach jest też budowa ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania wody oraz siecią wodociągowo – przesyłową na terenie obszaru Nowe Miasto – Klęka i wodociąg Radliniec – Klęka.
Od środków pieniężnych przyznanych przez RFIL zależeć będą również pozostałe planowane inwestycje. Na informację czekają strażacy z OSP Boguszyn, ponieważ gmina złożyła wniosek na dofinansowanie budowy remizy, gdzie ma powstać garaż, zaplecze socjalne, miejsce do narad, aneks kuchenny oraz magazyn. Plan przewiduje także instalacje paneli fotowoltaicznych.
Na termomodernizację liczy też Zespół Szkół w Nowym Mieście, ponieważ budynki wchodzące w skład placówki wymagają remontu dachu, ocieplenia ścian a także wymiany części okien.
W Klęce ma zostać wyremontowana droga przyległa do kompleksu pałacowo-parkowego wraz z przebudową instalacji podziemnych, instalacją nowoczesnego oświetlenia oraz budową chodnika. Wszystkie te inwestycje czekają jednak na decyzje z RFIL oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Bez wkładu finansowego z tych jednostek gmina nie będzie mogła zrealizować tych zadań samodzielnie.
Jednak jedna inwestycja wciąż pozostaje niewiadomą – budowa nowego budynku Urzędu Gminy. – Gmina starała się o dofinansowanie budowy budynku ze środków RFIL. Niestety nie przyznano nam środków na to zadanie. Projekt został przygotowany w technologii pasywnej, tak aby przedsięwzięcie miało szansę na uzyskanie zewnętrznego dofinansowania. Jesteśmy zainteresowani naborem wniosków przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o środki na budowę niskoemisyjnych budynków użyteczności publicznej. Ze względu na zmianę przepisów nabór w 2020 roku nie został ogłoszony. Ma to nastąpić w roku bieżącym. Będziemy również obserwować oferty dofinansowania z zasobów unijnych. Bez środków zewnętrznych będzie nam trudno rozpocząć inwestycję. Obecnie użytkowany budynek wymaga termomodernizacji i remontu. Borykamy się z problemem wystarczającej ilości powierzchni na stanowiska pracy – mówi pan Wiesław Schreiber, Zastępca Wójta Gminy Nowe Miasto. Obecnie gmina w budżecie ma na ten cel zarezerwowane jedynie 200 tysięcy złotych, a cały projekt wyceniono na aż osiem milionów złotych. Choć ilość inwestycji zaplanowanych przez gminę jest imponująca, większość z nich jest zależna od zewnętrznych dofinansowań.
- inwestycje
- boczne
- dofinansowanie
- gmina nowe miasto