Samochód to najczęściej wybierany środek transportu jeżeli chodzi o wakacyjny wyjazd z rodziną. Jak każdy posiada swoje wady i zalety, ale jako rodzice czy partnerzy chcemy zadbać, aby podróż nim była jak najbardziej bezpieczna. Jak więc przygotować samochód do podróży? Przeczytajcie nasz artykuł.
Wady i zalety podróży samochodem
Jak każdy środek transportu podróż autem ma swoje wady i zalety. Według nas niesie ze sobą więcej plusów niż minusów. Jazda samochodem jest zdecydowanie wygodna i komfortowa. Jeśli chodzi o bagaż ogranicza nas tylko przestrzeń bagażnika, docieramy z punktu A bezpośrednio do miejsca docelowego, możemy wybrać jaką trasą chcemy jechać, w każdej chwili możemy zrobić postój lub przerwę na posiłek. Dodatkowo będąc na wakacjach mamy auto zawsze pod ręką i w każdej chwili możemy wyjechać lub wybrać się na wycieczkę. Największym mankamentem takiej podróży jest czas. Trwa ona zdecydowanie dłużej niż gdybyśmy w dane miejsce mieli lecieć samolotem, ale nie zawsze mamy taką możliwość i pamiętajmy o plusach, które wymieniliśmy. Do kontroli przed wyjazdem nie zalicza się tylko sprawdzenie, czy wszystko zabraliśmy a przede wszystkim przegląd stanu technicznego. Czemu zwrócić szczególną uwagę?
Wyposażenie
Nasze auto powinno być odpowiednio przygotowane do drogi. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia awarii tym samym zwiększając bezpieczeństwo i komfort podróży. Do podstawowego wyposażenia, które powinniśmy mieć podczas wyjazdu zalicza się koło zapasowe, apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Warto mieć przy sobie również dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową. Do schowka warto spakować tradycyjną mapę i notes z numerami telefonów (numery najbliższych, numery alarmowe, numery do pomocy drogowej) gdyby sprzęt elektroniczny zawiódł. Jeżeli podróżują z nami dzieci warto je wyposażyć w kartkę z naszym numerem telefonu gdyby się gdzieś zgubiły.
Stan techniczny
Zły lub nieprawidłowy stan techniczny naszego samochodu komunikują nam kontrolki na desce rozdzielczej. Nie każda z nich musi oznaczać natychmiastową wizytę w warsztacie samochodowym, ale nie warto ich ignorować i zostawiać całkowicie bez reakcji. Inne sygnały mogą być bardziej dosadne np. stukanie w kole. W takim przypadku odwiedzenie serwisu to już konieczność. Awarie nie usuną się same i każda z nich wymaga naszej reakcji i działania.
Przegląd samochodu
Przejdźmy do stanu technicznego naszego pojazdu. Przed każdą dłuższą podróżą powinniśmy zrobić przegląd. Jeśli czujemy się na siłach możemy zrobić go sami, jeśli jednak nasze umiejętności nie są wystarczające zostawmy to w rękach profesjonalisty, czyli mechanika. Co prawda niesie to ze sobą koszty, ale uważamy, że są warte poniesienia.
Sprawdź układ hamulcowy, kierowniczy i zawieszenie
Nasz przegląd zacznijmy od sprawdzenia układu hamulcowego, układu kierowniczego oraz zawieszenia. Obowiązkowo uzupełnijmy olej silnikowy, który zapewnia odpowiednie smarowanie, zapobiega zatarciu silnika oraz pełni funkcję przy odprowadzaniu ciepła. Kolejny jest płyn chłodniczy, który należy uzupełnić, ponieważ zapobiega awariom uszczelki głowicy oraz chłodzi silnik co zapobiega jego przegrzaniu się. Poziom obu płynów powinien znajdować się między minimum a maksimum. Nawet jeśli jest odpowiedni zlecamy uzupełnić go do maksimum, ale nie przekraczać tej wartości, ponieważ może zaszkodzić sinikowi tak samo jak zbyt niski poziom. Ostatnia wskazówka z naszej strony to by nie mieszać różnych rodzajów płynów i zawsze uzupełniać je tymi samymi, które znajdują się w zbiorniku.
Pozostałe płyny
Oprócz oleju silnikowego i płynu chłodniczego warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie płynu hamulcowego i oleju wspierającego układ kierowniczy. Pierwszy z nich odpowiada za poprawne działanie naszych hamulców, które są bardzo ważne podczas jazdy samochodem. Drugi z nich odpowiada za wspomaganie kierownicy i niesprawny w najgorszym wypadku może uszkodzić pompę. Ponadto przyjrzyj się, w jakim stanie są tarcze oraz klocki hamulcowe.
Akumulator
Akumulator, czyli serce naszego samochodu to kolejny punkt na naszej przeglądowej liście. Sprawdź jego stan techniczny oraz poziom naładowania. Jeżeli mamy akumulator, który służy nam od kilku lat może nas niemiło zaszkodzić po kilku dniach postoju na hotelowym parkingu.
Bezpieczeństwo i komfort
Przejdźmy teraz do elementów samochodu, które zapewniają bezpieczeństwo nam i pozostałym uczestnikom ruchu oraz komfort kierowcy. Są to rzeczy ze sobą powiązane i bez jednej druga nie funkcjonuje w pełni. Co trzeba sprawdzić w tej kategorii?
Opony
Opony są pierwszym z tych elementów. Odpowiednie ciśnienie zmniejsza spalanie oraz zużycie opony i powiązanych podzespołów. Dobry bieżnik na oponie skraca drogę hamowania i pozwala uniknąć nam mandatu. Wymagają one wymiany co jakiś czas w zależności od poziomu eksploatacji więc warto sprawdzić, czy to akurat nie ten moment. Jak już wcześniej wspomnieliśmy koło zapasowe może nam się przydać.
Oświetlenie
Kolejnym elementem jest oświetlenie, które dobrze wyregulowane zapewnia odpowiednią widoczność po zmroku, nie oślepia innych kierowców oraz w pełni sprawne pozwala nam uniknąć mandatu. W schowku zawsze warto mieć kilka zapasowych żarówek.
Wycieraczki
Ostatnim elementem, na który chcemy zwrócić uwagę są wycieraczki. Wiadomo, że na urlop wybieramy termin z ładną pogodą, ale wiemy też, że ona zmienną jest i w każdej chwili może spotkać nas deszcz. Wtedy przydadzą się wycieraczki, które dobrze zbierają wodę i nie pozostawiają smug. Pomocny może okazać się płyn do spryskiwaczy dostosowany do pory roku, który zapobiega osadzaniu się brudu.
Jak sami widzicie przed podróżą trzeba wykonać naprawdę dokładny przegląd. Warto poświęcić jednak ten czas, by mieć pewność, że nasza podróż będzie bezpieczna i komfortowa. Szczególnie ważne jest to gdy podróżują z nami dzieci. Zapraszamy was do odwiedzenia naszej strony internetowej i bloga, na którym znajdziecie więcej ciekawych artykułów związanych z motoryzacją.
PHU Fast-Trans
Michał Kuta
Ul. Karpacka 10
60-415 Poznań
Tel. 600-960-987
www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl