Na terenie Środy znajdują się aktualnie 3 ładowarki do samochodów elektrycznych. Z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że nie zawsze da się z nich skorzystać bez oczekiwania w kolejce. Czy pojazdy elektryczne są melodią przyszłości miasta?
– Na dzień dzisiejszy największe zapotrzebowanie jest na dwóch ładowarkach. Za Urzędem oraz przy ul. Poselskiej w okolicach sklepu Społem. Nikt praktycznie nie ładuje samochodów przy jeziorze – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.
Naczelnik przypomina, że ładowanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych odbywa się za darmo. Koszty pokrywa gmina Środa.
– Opłaty nie są zbyt duże. Mniej więcej do 150 zł miesięcznie od ładowarki. Praktycznie nic nie płacimy za ładowarkę przy jeziorze – dodaje naczelnik.
Część mieszkańców zastanawia się, czy w Środzie staną kolejne ładowarki.
– Na razie nie zamierzamy stawiać nowej ładowarki. Jest plan, by w przyszłości stanęła na parkingu przy ul. Dworcowej – mówi Michał Orłowski.
Naczelnik zwraca uwagę, że zainteresowanie pojazdami elektrycznymi powoli wzrasta.
– Od dilerów samochodowych wiem, że sprzedają zdecydowanie więcej aut elektrycznych niż wcześniej. Dzieje się tak mniej więcej od roku. W 2018 roku, kiedy zaczynaliśmy program elektromobilności zarejestrowany w powiecie był jeden pojazd, a dziś myślę, że jest ich co najmniej 6 – dodaje Orłowski.
Warto pamiętać, że poza mieszkańcami z ładowarek korzystają także przyjezdni oraz osoby, które auta mają wzięte w leasing.
W ubiegłym roku mieszkańcy mogli wypełnić ankietę dotyczącą „Strategii rozwoju elektromobilności dla Gminy Środa Wielkopolska na lata 2019-2035”. Z ankiet wpłynęło łącznie 21 odpowiedzi.
Zdaniem 48% ankietowanych rynek pojazdów napędzanych prądem będzie rozwijał się zbyt wolno bez wsparcia państwa. Mimo to znaczna część respondentów rozważa zakup auta, 24% mieszkańców nie bierze pod uwagę zakupu pojazdu elektrycznego w żadnej perspektywie czasowej.
- inwestycje
- boczne
- pojazdy