Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” po raz dwudziesty trzeci przygotował Ranking Liceów i Techników. Głównym założeniem rankingu jest pomoc uczniom i rodzicom w wyborze odpowiedniej szkoły. Na którym miejscu uplasowały się średzkie placówki i jaki stosunek do wyników mają ich dyrektorzy?
– W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – wyjaśniają autorzy „Perspektywy 2021”.
Miesięcznik przygotował także rankingi wojewódzkie. Na kryteria Rankingu Liceów 2021 składają się wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), dodatkowych (45%), a także sukcesy na olimpiadach (25%). W kryteriach tych autorzy uwzględnili również osiągnięcia wywalczone podczas olimpiad międzynarodowych.
W przypadku Rankingu Techników 2021 twórcy w kryteriach wyszczególnili sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), dodatkowych (30%) i wyniki egzaminu zawodowego (30%).
– Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad – informuje miesięcznik.
W Ogólnopolskim Rankingu Techników wyszczególniono 500 miejsc. Szkoły, które nie załapały się, zostały oznaczone jako 500+. Tak było w przypadku m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Rolniczych ze Środy.
Z kolei w rankingu obejmującym tylko województwo wielkopolskie znalazło się łącznie 107 techników. 87. miejsce zajęło CKZiU (rok wcześniej 93.), a 106. Rolibuda (rok wcześniej nie uwzględniona w rankingu).
– Wyciągamy wnioski z każdego rankingu i wizerunek naszej szkoły jest dla nas ważny pod każdą postacią, ale myślę, że jest to zestawienie mało znane wśród młodzieży i rodziców. Każdy ranking może ucieszyć, ale może również okazać się krzywdzący, nie zawsze praca nauczycieli i chęci uczniów dają wysokie wyniki nauczania i na podstawie tylko wyników maturalnych nie można oceniać pracy szkoły – komentuje Marek Kostka, dyrektor CKZiU.
Podobnego zdania jest Ewelina Zawielak, dyrektor ZSR.
– Myślę, że w kolejnych latach ten wynik będzie coraz lepszy. Choć nie przywiązujemy uwagi do rankingów, to robimy wszystko co możemy, żeby jakość kształcenia była jak najwyższa. Należy jednak pamiętać zawsze o indywidualnej sytuacji każdego ucznia. Ścigając się w rankingach można zgubić ucznia, a przecież to on jest najważniejszy. W edukacji nie chodzi o to, by się ścigać. Chodzi o to, by każdy był mistrzem na miarę swoich możliwości – wyjaśnia pani dyrektor.
W przypadku Rankingu Liceów duży progres notuje Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich. Średzkie liceum w Polsce zajęło 449. miejsce na 1000 wyszczególnionych oraz 38. miejsce w Wielkopolsce. W poprzednim rankingu szkoła zajęła 687. miejsce w Polsce, a w województwie 61.
– Gdybyśmy byli w pierwszej dziesiątce w Wielkopolsce, to byłoby się czym chwalić. Natomiast cieszy fakt, że wyprzedziliśmy liceum w Jarocinie i we Wrześni. Jesteśmy liceum powiatowym, jedynym w okolicy, w związku z tym musimy patrzeć także na inne licea powiatowe. Nie możemy się do końca równać z tymi dobrymi liceami z Poznania, choć niektóre również wyprzedziliśmy. Jak tak się dokładniej prześledzi ten ranking to faktycznie nie mamy się czego wstydzić, ale nie jest to również powód do przesadnej euforii – tłumaczy Katarzyna Światowy, dyrektor liceum w Środzie.
- edukacja
- główna
- szkoła
- ranking
- perspektywy